Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 13
  1. englishhobby's Avatar
    • Member Info
      • Native Language:
      • Russian
      • Home Country:
      • Russian Federation
      • Current Location:
      • Russian Federation

    • Join Date: Jun 2009
    • Posts: 1,678
    #1

    It sells at three dollars a kilo.

    Does the sentence in the title sound grammatically correct? Are there other ways to say the same?
    If I were a native speaker of English, I would never shut up. :-)

  2. MikeNewYork's Avatar
    • Member Info
      • Native Language:
      • American English
      • Home Country:
      • United States
      • Current Location:
      • United States

    • Join Date: Nov 2002
    • Posts: 24,983
    #2

    Re: It sells at three dollars a kilo.

    Quote Originally Posted by englishhobby View Post
    Does the sentence in the title sound grammatically correct? Are there other ways to say the same?
    In AmE, for three dollars a kilo (or 0.45 pounds) would be more common.

  3. 5jj's Avatar
    • Member Info
      • Native Language:
      • British English
      • Home Country:
      • England
      • Current Location:
      • Czech Republic

    • Join Date: Oct 2010
    • Posts: 28,134
    #3

    Re: It sells at three dollars a kilo.

    It's fine and natural as it is.

    You could say '... three dollars for a kilo' or '... three dollars per kilo'. I prefer the original.

  4. englishhobby's Avatar
    • Member Info
      • Native Language:
      • Russian
      • Home Country:
      • Russian Federation
      • Current Location:
      • Russian Federation

    • Join Date: Jun 2009
    • Posts: 1,678
    #4

    Re: It sells at three dollars a kilo.

    Quote Originally Posted by 5jj View Post
    It's fine and natural as it is.

    You could say '... three dollars for a kilo' or '... three dollars per kilo'. I prefer the original.
    Quote Originally Posted by MikeNewYork View Post
    In AmE, for three dollars a kilo (or 0.45 pounds) would be more common.
    Thanks, and how should I say if I want to speak about the price of one of something - "per unit"/ "a unit"?
    E.g. They sell lemons at (for) 50 pence per unit/a unit (per lemon/a lemon? )
    Last edited by englishhobby; 09-Nov-2013 at 13:18.
    If I were a native speaker of English, I would never shut up. :-)

    • Member Info
      • Native Language:
      • English
      • Home Country:
      • New Zealand
      • Current Location:
      • Australia

    • Join Date: Nov 2010
    • Posts: 2,013
    #5

    Re: It sells at three dollars a kilo.

    not a teacher

    I would say, "They sell lemons for 50 pence each".

  5. MikeNewYork's Avatar
    • Member Info
      • Native Language:
      • American English
      • Home Country:
      • United States
      • Current Location:
      • United States

    • Join Date: Nov 2002
    • Posts: 24,983
    #6

    Re: It sells at three dollars a kilo.

    Quote Originally Posted by englishhobby View Post
    Thanks, and how should I say if I want to speak about the price of one of something - "per unit"/ "a unit"?
    E.g. They sell lemons at (for) 50 pence per unit/a unit (per lemon/a lemon? )
    In AmE, either would be correct: 50 cents a lemon or 50 cents per lemon.

  6. englishhobby's Avatar
    • Member Info
      • Native Language:
      • Russian
      • Home Country:
      • Russian Federation
      • Current Location:
      • Russian Federation

    • Join Date: Jun 2009
    • Posts: 1,678
    #7

    Re: It sells at three dollars a kilo.

    Quote Originally Posted by MikeNewYork View Post
    In AmE, either would be correct: 50 cents a lemon or 50 cents per lemon.
    And if I don't want to repeat the word "lemon", do you have a word like "unit" or something of the like meaning "per one object"?
    Per item?
    If I were a native speaker of English, I would never shut up. :-)

  7. englishhobby's Avatar
    • Member Info
      • Native Language:
      • Russian
      • Home Country:
      • Russian Federation
      • Current Location:
      • Russian Federation

    • Join Date: Jun 2009
    • Posts: 1,678
    #8

    Re: It sells at three dollars a kilo.

    Quote Originally Posted by JMurray View Post
    not a teacher

    I would say, "They sell lemons for 50 pence each".
    Thank you, JMurray, that's useful information for me (simple as it's usually in English ), but this time I need to know if there is a word meaning "per one thing/item"?
    If I were a native speaker of English, I would never shut up. :-)

  8. 5jj's Avatar
    • Member Info
      • Native Language:
      • British English
      • Home Country:
      • England
      • Current Location:
      • Czech Republic

    • Join Date: Oct 2010
    • Posts: 28,134
    #9

    Re: It sells at three dollars a kilo.

    Quote Originally Posted by englishhobby View Post
    And if I don't want to repeat the word "lemon", do you have a word like "unit" or something of the like meaning "per one object"?
    Per item?
    We could say 'per item', but we generally don't. We generally use 'each'.

  9. englishhobby's Avatar
    • Member Info
      • Native Language:
      • Russian
      • Home Country:
      • Russian Federation
      • Current Location:
      • Russian Federation

    • Join Date: Jun 2009
    • Posts: 1,678
    #10

    Re: It sells at three dollars a kilo.

    Can I say Milk sells at 90 pence a pint? (Sorry, I don't know the real price of milk in your countries, could you tell me as I need a real-life example.)
    If I were a native speaker of English, I would never shut up. :-)

Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. For 1 kilo of lemon: How much is it? or How much are they?
    By love-you-mom in forum Ask a Teacher
    Replies: 2
    Last Post: 17-Jul-2013, 07:36
  2. word order: I only have five dollars vs I have only five dollars.
    By optimistic pessimist in forum Ask a Teacher
    Replies: 2
    Last Post: 03-Feb-2013, 17:45
  3. upto 100 dollars or upto to the range of 10 dollars.
    By david11 in forum Ask a Teacher
    Replies: 2
    Last Post: 21-Oct-2012, 18:06
  4. By the kilo
    By Bushwhacker in forum Ask a Teacher
    Replies: 1
    Last Post: 22-Apr-2008, 18:25
  5. This shop sells bogus artwork.
    By angliholic in forum Ask a Teacher
    Replies: 2
    Last Post: 03-Nov-2007, 00:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •