Results 1 to 2 of 2
#1
Banglardon is offline Banned
  • Member Info
    • Member Type:
    • Student or Learner
    • Native Language:
    • Bengali; Bangla
    • Home Country:
    • India
    • Current Location:
    • India
Join Date
Sep 2020
Posts
116

This store is selling....

Which of these following sentences are correct?

1- This store is selling rice for/at 20 Dollars/Dollar a kg.

2- Earlier this seller was selling 2 dollar/dollars popcorn/popcorn of 2 dollars for 5 dollars.

3- Yesterday I lost a 200 dollar watch/a watch of 200 dollars.

4- I bought 2-kg rice/2 kgs of rice from this store.
Last edited by Banglardon; 16-Apr-2021 at 04:30.

#2
emsr2d2's Avatar
emsr2d2 is offline Moderator
  • Member Info
    • Member Type:
    • English Teacher
    • Native Language:
    • British English
    • Home Country:
    • UK
    • Current Location:
    • UK
Join Date
Jul 2009
Posts
60,402

Re: This store is selling....

Quote Originally Posted by Banglardon View Post
Which of these following sentences are correct?

1- This store is selling rice for/at 20 dollars /dollar a kilo/kilogram.

2- Earlier, this seller was selling 2 dollar/dollars popcorn/popcorn of 2 dollars two-dollars' worth of popcorn for 5 five dollars.

3- Yesterday I lost a 200-dollar watch. /a watch of 200 dollars.

4- I bought 2-kg rice/2 kgs two kilos/kilograms of rice from this store.
I have made all four grammatical above. They all needed correction.
Remember - if you don't use correct capitalisation, punctuation and spacing, anything you write will be incorrect.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •