Nima1000
Member
- Joined
- Oct 19, 2012
- Member Type
- Student or Learner
- Native Language
- Persian
- Home Country
- Iran
- Current Location
- Iran
Could someone tell me whats difference between a and per?
For example:1.The eggs costs 2$ a dozen.2.The eggs costs 2$ per dozen.
(please give me simple answers,Because. I am learning English.thank you.)
For example:1.The eggs costs 2$ a dozen.2.The eggs costs 2$ per dozen.
(please give me simple answers,Because. I am learning English.thank you.)